Wybór kraju w którym interesują nas oferty pracy jest istotny, chociażby z powodu jeżyka urzędowego jakim posługują się pracodawcy, współpracownicy i pośrednicy pracy. Jeśli nie znamy angielskiego praca w Irlandii będzie dla nas trudniejsza i obarczona ryzykiem. Zdarza się wciąż że istnieją na irlandzkim rynku firmy wyzyskujące obcokrajowców nie znających języka. Pobierają one rzekome prowizje i potrącają nieustrajające podatki, obciążenia wykorzystując niewiedze i nieumiejętność prowadzenia rozmowy w języku angielskim. By się uchronić przed takimi sytuacjami warto korzystać z pewnych i sprawdzonych źródeł ofert pracy jak również wspomagać się znajomymi, nawet bardzo dalekimi. Wybierając Irlandię musimy mieć na uwadze konkurencję Polaków którzy udali się w tym kierunku przed laty jak i wciąż planują wyjazd właśnie na zieloną wyspę. Irlandia jest stosunkowo przyjazna jeśli chodzi o oferowane miejsca pracy dla polskich imigrantów, jednak chłonność rynku jest też ograniczona. Tym samym licząc na karierę w Irlandii warto wyjeżdżać z zamiarem nauki lub solidnymi kompetencjami. Trudność w znalezieniu pracy zaczyna być porównywalna z tą w Polsce, jednak wciąż irlandzkie wynagrodzenia są o wiele wyższe do polskich. Tymczasem koszty życia są tylko nieznacznie wyższe od polskich a zdarza się że nie różnią się niczym. Nie trudno zatem się dziwić iż wielu pracowników wyjeżdża licząc na wyższe dochody z tej samej pracy.
Month: sierpień 2018
Ile można zarobić w Irlandii, gdzie można pracować i kiedy najlepiej wyjechać/ Te pytania zaprzątają głowę wszystkich którzy chcieliby spróbować dobrobytu po irlandzku. Ska wziąć odpowiedzi na nie? Otóż w internecie można znaleźć wszystko. Dzięki blogom i forom internetowym dowiesz się jak żyje siei pracuje w Irlandii, ile kosztuje mieszkanie, dojazdy do pracy i w którym miejscu najłatwiej o pracę. Emigranci zarobkowi niechętnie dzielą się wiedza praktyczną, jednak można spotkać sporo osób które wymieniają się informacjami, pisząc o różnych firmach, ofertach pracy, pośrednictwach z Polski i zagranicy. Poradniki i przewodniki o Irlandii nie zawsze mówią prawdę. Warto jest się z ich treścią zapoznać chociażby po to aby móc porównać ich wartość z realiami i rzeczywistością. Kiedy przyjdzie się nam zmierzyć z Irlandią dobrze jest mieć chociażby podstawy wiedzy o panujących warunkach rynku w tym kraju. Niestety niektórzy wyjeżdżają nie bacząc na wiedzę i zawodzi ich fakt niewiedzy. Brak informacji skłania do decyzji pochodnych i złej oceny sytuacji. Brak obiektywizmu sprawia że mnóstwo osób wraca do Polski rozżalonych. Należy mieć na względzie że i takie osoby wypowiadają się na temat pracy w Irlandii. Zazwyczaj te najgorsze i skrajne opinie wystawiają ci których życie doświadczyło, jednak z ich powodu, z zaniechania i niewiedzy. Nie można ukrywać ze Irlandia bywa nieprzyjemnym miejscem do pracy, jednak są to sytuacje zdecydowanie jednostkowe i zawinione ze strony Polaków.
Realia życia w Irlandii daleko odbiegają od ideału zielonej wyspy jaka obiecują pośrednictwa pracy. Niestety pochlebne opinie o Irlandii i irlandzkich firmach rozmijają się w dużej mierze z prawdą. Oczywiście można trafić na oferty pracy w Irlandii zapewniające rewelacyjne wynagrodzenia i wyśmienite warunki pracy. Bez wątpienia należy wyróżnić prace w Dublinie, oraz prace poza wielkimi miastami. Ponadto wyróżnić trzeba polskie ośrodki jak Limerick, gdzie większość mieszkańców mówi mniej lub więcej po polsku. W każdym z tych ośrodków żyje się inaczej i pracuje inaczej. Wbrew pozorom tam gdzie jest najwięcej Polaków jest najgorzej. Dlaczego? Bo Polak Polakowi wilkiem, a poza tym konkurencja jest dużą i można pozwolić sobie na casting pracowników. Często pracodawca jest Polak z pochodzenia, imigrant sprzed kilkunastu lat który rozeznał siew rynku, otworzył własna firmę i dziś żyje z polskich pracowników wykorzystując realia emigracji. W przypadku mniejszych miejscowości Irlandia jest bliższa ideału i bardziej irlandzka. To zaś powoduje iż żyje się na prowincji lepiej, spokojniej, taniej i uczciwiej.
Udając się do pracy w Irlandii warto umieć angielski co najmniej na poziomie komunikatywnym. Wielu pracodawców wybiera pracowników właśnie pod tym kątem. Umiejętności zawodowe liczą się głównie w pracy dla specjalistów, wówczas język jest mniej istotny. W pracach szeregowych pracowników fabryk, magazynów, linii produkcyjnych ważne jest przyuczenie do wykonywania określonych obowiązków. Praktycznie każdy może wyjechać i pracować a nikt wnikać nie będzie w to czy mówi po angielsku. Praca w Irlandii to jednak przewaga ofert dla osób o wybranych kwalifikacjach. W wielkich koncernach poszukiwani są informatycy, analitycy, specjaliści marketingu, księgowości czy finansów. Ponadto w cenie są fachowcy rzemieślnicy mimo wysokiego popytu na ich usługi. Tym samym w Irlandii znajdzie się szybko praca dla mechanika samochodowego, lakiernika, czy wulkanizatora. To nie jedyne posady, bowiem zarówno puby jak i restauracje chętnie przyjmują Polki i Polaków do pracy. Również w wielu sklepach, firmach transportowych, handlowych można znaleźć pracę. Kwestia umiejętności szukania jest wybór oferty pracy w Irlandii. Znając język mamy znacznie większe szanse na zatrudnienie. Może być to nasza karta przetargowa w negocjacjach co do wysokości stawki godzinowej czy dodatków do wynagrodzenia.