Wybierając się za granicę, czy to w celach zarobkowych czy turystycznych, musimy mieć gotowy plan podróży. Przede wszystkim wybieramy środek transportu. Jest on zależny od kierunku naszej podróży. Do niektórych, odległych krajów np. Australii raczej ciężko się przedostać drogą lądową. Oczywiście można, ale łączy się to z wielogodzinna jazdą samochodem oraz przeprawą przez ocean. Więc ludzie podróżujący w dalekie kierunki wybierają podróż samolotem, a i tak ta podróż trwa dwadzieścia parę godzin. Osoby, które wybierają się do krajów w obrębie Europy mają do wyboru podróż samolotem, koleją, własnym samochodem lub busami czy autokarami. Na trasach często uczęszczanych z powodu licznych wyjazdów zarobkowych zostały utworzone specjalne linie, aby móc umożliwić podróżującym częstsze połączenia oraz wielu prywatnych przewoźników oferuje swoje usługi w transporcie. Najczęściej uczęszczanymi trasami emigracyjnymi są trasy z Polski do Anglii oraz Irlandii. Na tej drugiej trasie zostały uruchomione dodatkowe połączenia i do ich obsługi poszukiwani byli kierowcy z polski. Podstawowym wymogiem było posiadanie odpowiednich uprawnień oraz biegłe posługiwanie się językiem angielskim. Praca w Irlandii ma się dobywać 5-6 dni w tygodni w przedziale od siedmiu do dziewięciu godzin. Wynagrodzenie to stawka dzienna na poziomie ok 120 Euro. Jeżeli kierowca będzie miał tak zaplanowana trasę że będzie musiał zostać na noc w Irlandii, pracodawca zapewnia mu pokój, w którym będzie mógł przenocować.
Month: maj 2018
Każdy z nas odwiedzał w swoim życiu salon fryzjerski, beż względu na płeć. Oczywiście wielogodzinne wizyty na fotelu fryzjerskim są domeną kobiet, ale mężczyźni również są licznymi klientami salonów fryzjerskich. W dawniejszych czasach aby samodzielnie wykonywać zawód fryzjera trzeba było ukończyć odpowiednią szkołę oraz przejść praktyki pod okiem mistrza fryzjerstwa. Potem należało zdać egzamin czeladniczy i dalsze egzaminy zawodowe. Salon fryzjerski mógł prowadzić tylko mistrz fryzjerstwa. W dzisiejszych czasach o uzyskanie tytułu fryzjera jest łatwiej i zawód ten cieszy się dużą popularnością. Często w ogłoszeniach pojawia się „poszukiwany fryzjer”, i poszukiwani są oni nie tylko w naszym kraju ale również za granicą. Jedna z agencji zajmująca się zatrudnianiem Polaków za granicą posiadała ogłoszenie o zapotrzebowaniu na fryzjera/fryzjerkę do salonu fryzjerskiego w Dublinie w Irlandii. Praca w Irlandii była dostępna dla osób biegle posługujących się językiem angielskim . Pracodawca wymagał również kilkuletniego doświadczenia w pracy na stanowisku fryzjera. Praca miała się odbywać na podstawie umowy irlandzkiej z pełnym ubezpieczeniem. Praca na stałe a nie na zasadzie delegacji. Wynagrodzenie na jakie mogła liczyć osoba zatrudniona na tym stanowisku to 450 Euro tygodniowo. Pracodawca zapewniał również zakwaterowanie za drobna opłatą, na pewno mniejszą niż ceny wynajmu obowiązujące na rynku, więc osobie zatrudnionej odpadał koszt wynajęcia mieszkania.
Praca sezonowa większości z nas kojarzy się z sezonem wakacyjnym. Nie ma w tym skojarzeniu nic mylnego, ponieważ okres wakacyjny to okres urlopowy kiedy ludzie wyjeżdżają na wakacje. Wielu z nich wybiera się zagranicę, do krajów gdzie maja zazwyczaj gwarancję pogody. Jednak nie wszyscy wybierają wakacje na brzegiem morza czy tez przy hotelowym basenem. Niektórzy jeżdżą odpocząć na przykład w góry a jeszcze inni wybierają bardzie urozmaicony odpoczynek. Kiedyś wakacje spędzone pod namiotem czy też w przyczepie kampingowej oczywiste. Później kiedy ceny hoteli zmalały, urlopowicze skierowali swoja uwagę w ich stronę właśnie, jednak do tej pory gro osób wybiera pola kampingowe jako miejsce spędzania swoich wakacji. Ostatnio popularne stały się kampery. Są to samochody oryginalne lub przerobione, łączące w sobie samochód osoby z przyczepa kampingową. Takie kampery również zatrzymują się na polach kampingowych. W sezonie wakacyjnym właściciele takich pól mają pełne ręce pracy i potrzebują osób do pomocy przy pracy. Często zatrudniają również obcokrajowców, a z racji tego iż Polacy chętnie emigrują do Irlandii, praca w Irlandii jest dla nich na wyciągnięcie ręki. Praca na polu kampingowym ma charakter pracy dorywczej i polega na pomocy przy np. skoszeniu trawniku czy utrzymaniu w czystości pomieszczeń sanitarnych, dlatego też często nie ma wymogu znajomości języka. Praca najczęściej odbywa się w miesiącach letnich w sezonie wakacyjnym tj. od maja do września.
Irlandia jest to Państwo Europy Zachodniej położone na wyspie o tej samej nazwie. Irlandia jest również członkiem Unii Europejskiej. Przez swoich obywateli oraz obywateli innych Państw członkowskich nazywana jest zieloną wyspa. To stwierdzenie nie odbiega od stanu rzeczywistego, ponieważ Irlandia jest wyspą a w dodatku jej bujna roślinność i rozległe łąki wskazują na zielone krajobrazy tego kraju. Z racji swej roślinności oraz rozległych łąk, Irlandia jest doskonałym miejscem do rozwoju rolnictwa. Dlatego tez na terenie tego kraju istnieje wiele gospodarstw rolnych oraz hodowli zwierząt takich jak krowy, owce czy kozy. Na terenie tego kraju znajdują się również liczne fermy produkujące produkty spożywcze oraz wyroby z mleka krowiego czy też owczego. Z racji tego, iż fermy te pracują przez cały rok a nie tylko w sezonie, często ich właściciele poszukują osób chętnych do pracy także z poza granic Irlandii. Najczęściej praca w Irlandii dla polskich pracowników jest dostępna na farmach mlecznych. Od kandydatów ubiegających się o pracę na farmie mlecznej, pracodawcy oczekują biegłej znajomości języka angielskiego oraz doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku na innych farmach. Najlepiej jakby kandydat posiadał referencje z poprzednich miejsc pracy. Średnia godzin pracy to 45-48 godzin tygodniowo. Dodatkowym atutem jest to, że pracodawcy najczęściej zapewniają bezpłatne zakwaterowanie dla swoich pracowników.