W kraju zdążyłem pracować w markecie budowlanym na magazynie oraz jako kelner w jednej z restauracji typu fast food. Nie umiejąc wyjść z patowej sytuacji zdecydowałem się na wyjazd z kraju szukając szczęścia w Irlandii. Wielu moich przyjaciół wyjechało z Polski od razu po studiach, jednak większość wybrała się do Londynu, a przynajmniej do Wielkiej Brytanii. Ja się wyłamałem. Powód był prosty, Irlandia zachęciła mnie swoją kultura i ilością miejsc, które chciałbym zobaczyć w Irlandii. Pod kątem rynku pracy znałem iż praca w Irlandii będzie porównywalna z ta w Anglii, podobnie zarobki czy tez łatwość w znalezieniu pracy wyglądała na zbliżoną w obydwu krajach. W Polsce nie zdobyłem górnolotnego doświadczenia zawodowego, mimo ukończenia studiów. Kiedy wyjeżdżałem z Polski za pracą znajomi śmiali się że będę barmanem w pubie irlandzkim. Sam się z tego śmiałem, ale jakże się zdziwiłem, gdy faktycznie w agencji pracy tymczasowej w Irlandii zaproponowano mi stanowisko barmana w pubie. Początkowo byłem przerażony, bo mój angielski nie należy do wyszlifowanych do perfekcji. Z czasem okazało się, iż pub chętnie odwiedzają Polacy i tym sposobem znalazłem idealną pracę dla siebie a przy tym pracodawca jest zadowolony z oferty polskojęzycznego barmana. Praca w pubie bardzo mi się spodobał. Po pewnym czasie traktowałem ja jako swego rodzaju zabawę i przyjemność, a co za tym idzie zacząłem szukać dodatkowej pracy n dzień, bowiem w pubie zaczynałem pracę od dziewiętnastej. Zamiast do pracy jednak poszedłem do szkoły. To dokonała decyzja w moim życiu, zdobyłem niesamowite doświadczenie edukacyjne, mój angielski już po dwóch miesiącach szkoły jest dużo lepszy.
Month: marzec 2017
W Polsce legalna praca staje się rarytasem. Śmieciowe umowy i pensje pod stołem to codzienność zarówno w zakładach przemysłowych, na budowach i w sklepach. W wielu małych firmach nie mamy wiele do powiedzenia, jeśli nie godzimy się na takie warunki przyjdą inni, którzy mając nóż na gardle się zgodzą. Tym samym sytuacja staje się paradoksalna i coraz trudniejsza, frustrująca dla wielu osób, które mimo chęci nie potrafią wyjść z biedy i jednocześnie szarej strefy. Mimo iż zarabia się niewiele to w dodatku jest to praca bez chorobowego, urlopu i jakiegokolwiek zabezpieczenia na przyszłość, nie licząca się do stażu pracy. Od co najmniej pięciu lat pracowałem wciąż w szarej strefie. W pewnym momencie powiedziałem sobie dość. Niestety w kraju ciężko było mi znaleźć jakąkolwiek legalna pracę, więc zdecydowałem się wyjechać. Czasy kiedy praca za granicą była nielegalna już dawno minęły. Nie opłaca się pracodawcom takie ryzyko, za to pracownikom opłaca się pracować legalnie. Byłem mocno zdziwiony jak to jest pracować legalnie. Praca w Irlandii okazała się odpowiednia dla mnie. Szkoda tylko że tak daleko od domu i najbliższych. Pod kątem obowiązków i praw pracownika nie mogę narzekać i wszystkim polecam, bowiem zabezpieczenie pracownika w Irlandii jest na wysokim poziomie i w kontekście służby zdrowia i zabezpieczenia emerytalnego a także w kontekście ścieżki rozwoju zawodowego i awansu. Wraz ze mną wyjechało z kraju kilka osób z sąsiedztwa, jednak pojechały one do Anglii i Niemiec. Dziś możemy porównać, kto trafił lepiej i okazuje się, iż Irlandia to najlepsze miejsce dla Polaka szukającego zatrudnienia wraz z dodatkami, niekoniecznie socjalnymi.
Każdemu marzy się praca komfortowa i dopasowana do osobistych zdolności, preferencji. Czasem niestety musimy to my się dopasować do wymagań pracodawcy i warunków jakie są nam oferowane. Rzadko warunki te są lepsze niżeli byśmy sobie życzyli. Polacy są sukcesywnie od lat przyzwyczajani do oraz gorszych warunków i dziś trudno jest nam zaoferować za granicą jeszcze gorsze standardy pracy niżeli w kraju, chociaż i tak się zdarza. Z reguły prace oferowane w Anglii czy Irlandii cieszą się dobrą opinią. Bywają prac wyczerpujące, jednak są też i prace przyjemne, dające satysfakcję z realizowanym wyzwań, zadań. Dobra praktyką w pracy jest bez wątpienia skuteczny i przyjazny pracownikowi system zarządzania praca, zasobami ludzkimi itp. Nie w każdej firmie wszystko działa jak powinno. Polskie firmy również różnią się między sobą sposobem zarządzania. Praca w Irlandii jest chwalona za godziwe warunki pracy i płacy. Dzięki wysokim zarobkom pracownicy są doceniani, wyszkoleni i zmotywowani do pracy. Kiedy pracodawca zapewnia pracownikom bezpieczne środowisko pracy oraz szereg możliwości w zakresie realizowania się, także w drodze awansu pracownicy czują satysfakcje ze swej pracy. Irlandzcy pracodawcy starają się utrzymać dobrych pracowników dłużej w firmie, co za tym idzie system motywacyjny i szkoleniowy jest doinwestowywany permanentnie. Dzięki tej wizji działalności i zarządzania firmą mamy okazję poczuć się w firmie dobrze, bezpiecznie i poczuć się potrzebnym ogniwem całej struktury, a przede wszystkim człowiekiem, pracownikiem. W Polsce pracodawcy niestety oszczędzają na pracownikach i co za tym idzie pracownicy nijak nie są z nimi związani, przychodzą i odchodzą.
Irlandzkie dochody pozwalają nie rzadko swobodnie żyć, nie oszczędzać się a co więcej zaoszczędzić sporo na życie w Polsce. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, co za tym idzie wielu polskich pracowników chętnie zmienia pracę w Irlandii wybierając coraz lepiej płatne zatrudnienia. Czasem można awansować, a czasem będąc na miejscu praca w Irlandii sama nas znajduje i mamy okazję zmienić ją na lepszą. Pracując poza Polską warto jest zwrócić uwagę na to czy pracujemy na umowie o pracę zawartej z pracodawcą polskim oddelegowującym nas do pracy za granicą, czy też podpisuje z nami umowę zatrudnienie irlandzka firma i jesteśmy pracownikami irlandzkimi, mimo iż Polakami, z Polski. Wbrew pozorom to ważne, bowiem zwykle na zagranicznych umowach obowiązuje nas zabezpieczenie socjalne tego kraju w którym pracujemy, jak również mamy o wiele więcej praw, chociażby do premii. Powszechną polska praktyka jest zaniżona podstawa wymiaru składek społecznych, co za tym idzie na krótka metę jest to korzystne, ale na dłuższą metę już całkowicie nie. Pracując na irlandzkiej umowie płacimy również podatki na irlandzkich zasadach. Często podatku firma zatrudniająca odprowadza nam o wiele więcej niżeli trzeba. Po zakończonym roku podatkowym jesteśmy uprawnieni do zwrotu podatku rozliczając się w Polsce. Wiele jednak osób myśli, iż pracując w Irlandii ale mając polska umowę także są uprawnieni do zwrotu. Niestety w tym przypadku jest inaczej i zwykle nie mamy już prawa do żadnego zwrotu chyb ze do odliczenia ulg na zasadach ogólnych równych z pracownikami polskimi w Polsce. A Ty już sprawdziłeś czy masz praco do zwrotu nadpłaconego podatku za granicą?