Jednym z największych minusów pracy za granicą jest odległość od domu i często oderwanie od rodziny. W dużej części do pracy za granicą wyjeżdżają mężczyźni zostawiając w domu żony i dzieci. Tęsknota za rodzina jest więc niemal stałym elementem takich kontraktowych wyjazdów. Praca w Irlandii nie jest w tej materii żadnym wyjątkiem, a wręcz przeciwnie jest nawet bardziej wymagająca, zwłaszcza że Irlandii to daleko położona wyspa. Dzisiejsze czasy to bez wątpienia duże ułatwienie w tej materii. Dzięki komunikatorom internetowym można rozmawiać z rodziną w zasadzie bez ponoszenia żadnych kosztów. Jest sporo ludzi, którzy pracując w Irlandii poprzez komunikator internetowy rozmawiają ze swoimi rodzinami jedząc na przykład wspólne obiady. Innym aspektem ułatwiającym pracę w Irlandii, a dokładnie problemy wynikające z rozstania z rodziną są możliwości dotyczące tanich linii lotniczych. Często koszty lotów są tak niewielkie, że opłaca się lecieć na przykład na weekend do Polski. Gdy nie zabiera się bagażu, wówczas koszt takiego wyjazdu można ograniczyć do symbolicznych stu euro, a czasem i mniej. Oczywiście im wcześniej kupi się bilet lotniczy tym będzie on tańszy. Wiadomo jednak, że nie jest łatwo zaplanować wyjazd z miesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy pracuje się na tak zwanym kontrakcie. Jednak rozstania z rodzinami, bliskimi osobami są rekompensowane przez naprawdę dobre pieniądze jakie można zarobić w Irlandii. Jest to bez wątpienia jeden z lepszych krajów gdzie można wyjechać za pracą.
Month: luty 2017
Praca poza granicami jest przede wszystkim dobrze płatna i dlatego cieszy się takim powodzeniem. Jednak praca w Irlandii czy też w innym kraju naszego kontynentu wymaga przejścia procesu rekrutacyjnego, który to jest podobny do siebie. Rozmowa rekrutacyjna to niewodzony element takiego procesu. Jednak wyjazd do Irlandii by rozmawiać na temat pracy jest zbyt kosztowny, zwłaszcza jeżeli taka rozmowa rekrutacyjna odbyła by się ze skutkiem negatywnym. Dobrą alternatywą do takich rozmów może być siec i rozmowy przez popularne komunikatory internetowe. Jak wygląda rekrutacja wśród fachowców z branży budowlanej czy innej? Wygląda to dość normalnie. Poszukujący pracy umawia się poprzez pocztę elektroniczną na rozmowę z pracodawcą na określona godzinę w określonym dniu. Jest to ciekawa forma, która oszczędza sporo czasu obydwóm stronom takiej rozmowy. Dla nas Polaków ma to jednak o tyle znaczenie, że nie mamy potrzeby wyjazdu do Irlandii by odbyć właśnie taką rozmowę. Oczywiście rozmowa taka odbywa się w języku angielskim, który jest językiem na co dzień używanym w Irlandii. Po takiej rozmowie pracodawca podejmując decyzję o zatrudnianiu zapewnia często pracownikowi z Polski możliwość kwaterunku. Wówczas pracownik z Polski lecąc do Irlandii nastawia się już na konkretnego pracodawcę, co daje mu spory komfort psychiczny. Oczywiście zawsze pierwsza umowa z pracodawcą jest na okres próbny, jednak jest to standard już na całym świecie, w tym i w Polsce.
Około pięciu tysięcy elektryków, pielęgniarek i inżynierów oraz innych specjalistów oficjalnie wyjechało do Dublina zaraz po otwarciu rynku pracy w Irlandii dla Polaków i innych mieszkańców tak zwanych nowych krajów Unii Europejskiej. Dzisiaj praca w Irlandii to temat obecny w zasadzie w każdej rodzinie w naszym kraju. Chyba każdy zna kogoś kto wyjechał do tego wyspiarskiego kraju, tak bardzo oddalonego od Polski. Dlaczego Irlandii tak bardzo nas nie kusi? Odpowiedź nie jest zbyt jednoznaczna, zwłaszcza gdy spojrzy się na rożne zagadnienia tego tematu. Mentalność Irlandczyków różni się od mentalności Brytyjczyków, oni jeszcze bardziej niż Anglicy czy też Szkoci przywiązują wagę do punktualności, przestrzegania zasad i bezpieczeństwa pracy i do zrozumienia poleceń przełożonego. Problemem jest też irlandzki akcent jeżyka angielskiego. Pracownicy myślą, że skoro w Wielkiej Brytanii mogli się porozumieć, to tu nie będzie kłopotów także i w przypadku pobliskiej Irlandii. A zdarza się, że rezygnują właśnie z powodów językowych, choć są to raczej sporadyczne wypadki. W Irlandii poszukuje się pracowników w zasadzie z każdej branży. Irlandzki rynek pracy jest chłonny zarówno w przypadku osób pracujących jako specjaliści w swoich dziedzinach jak i tych bez wykształcenia. Najważniejsza jest jednak chęć do pracy, którą to pracodawcy wymagają od pracownika. Pomimo odległości pomiędzy naszymi krajami, dzięki tanim liniom lotniczym można w szybki sposób dostać się do czy z Irlandii.
Nauczyciele w Polsce narzekają na bezrobocie, wielu z nich mimo wykształcenia podejmuje prace nie związane z zawodem, byleby zarobić na życie, tymczasem warto przemyśleć pracę zawodową za granicą. Nie musimy przecież uczyć angielskiego ale także polskiego. Poza praca jako prywatny korepetytor również szkoły polonijne chętnie zatrudniają nauczycieli języka polskiego. Z uwagi na spora ilość Polaków w Irlandii i wciąż przybywających rodaków w Irlandii powstają polskie szkoły dla potomstwa emigrantów. W wielu irlandzkich szkołach można uczyć się języka polskiego, który dostępny jest zarówno dla mniejszości polonijnej, jak również dla Irlandczyków i ich dzieci. Praca w Irlandii trzyma większość Polaków, jednak z uwagi na wiarę w tymczasowość sytuacji emigranci z Polski dbają o wychowanie dzieci w duchu polskim korzystając z nauki polskiego. By jednak móc uczyć się polskiego potrzebni są nauczyciele języka polskiego, co za tym idzie zatrudnienie w Irlandii znajdują również poloniści. Co prawda by uczyć irlandzkie dzieci języka polskiego niezbędne są uprawnienia do nauki polskiego jako języka obcego to nie jest trudno o ich zdobycia i kierunek ten cieszy się sporym zainteresowaniem na polskich uczelniach jako studium podyplomowe. Warto jednak wiedzieć jak szukać pracy nauczyciela, bowiem rzadko można znaleźć tego typu oferty pracy w Irlandii na portalach ogólnodostępnych. Znacznie częściej można znaleźć zatrudnienie pocztą pantoflową lub też poprzez stowarzyszenia nauczycieli polonijnych, ambasady. Praca nie musi być w Irlandii, chociaż najwięcej ofert znajdziemy z tych destynacji, w których występuje najwięcej polskich pracowników mieszkających wraz z rodzinami na stałe.