Rzadko ciekawa posada idzie w parze z dobrym wynagrodzeniem. Częściej jeśli znajdziemy dobrze płatną pracę okazuje się iż płac anie jest an satysfakcjonującym nas poziomie. Jeszcze częściej zdarzają się dobrze płatne prace jednak kompletnie nie dla nas, nie są one ani rozwojowe, ani zgodne z naszymi zamiłowaniami, pasjami czy wykształceniem. Co wtedy wybrać? To trudne, bowiem pierwsza opcja wróży dobrze dla naszego samopoczucia i kariery zawodowej, zaś druga to opcja wysokich zarobków. Praca w Irlandii może być i opłacalna i ciekawa, jednak wymaga spokojnego przeszukiwania ofert. Nie zawsze jest ona dostępna od ręki, na już. Czasem trzeba poczekać cierpliwe, porozsyłać swoja aplikacje z gotowością do pracy i czekać. Poszukiwania pracy za granica nieco się różnią od rekrutacji krajowej. O wiele trudniej szuka się pracy na odległość, zwłaszcza gdy nie interesuje nas praca na produkcji, w kawiarni czy gdzieś na magazynie. Gdy szukamy konkretnych ofert w wybranym zawodzie zawodzi przeglądanie portali z ogłoszeniami drobnymi. Potrzebna jest szersza znajomość rynku i najlepiej znajomości osób którym udało się znaleźć wymarzoną prace w Irlandii. Być może podpowiedzą gdzie i jak szukać by znaleźć, a nie tylko spędzać czas na szukaniu. Czasem nie warto grymasić i skorzystać z oferty nie do końca spełniającej nasze oczekiwania. Może nam ona otworzyć wrota możliwości do lepszej pracy i awansu na jaki zasługujemy.
Month: listopad 2018
Gdy planujemy dokąd wyjedziemy do pracy pod uwagę bierzemy nie tylko te kraje które są najpopularniejsze, ale i to gdzie Polacy są mile widziani i dobrze traktowani jako pracownicy. Takim krajem bez wątpienia jest Irlandia. Raca w Irlandii wymaga wysiłku, ale wysiłek ten jest nagradzany uczciwie przez irlandzkich pracodawców. Irlandczycy jako współpracownicy są bardzo miłymi i kompetentnymi, pracowitymi kolegami. Atmosfera w pracy i stosunki z pracodawcą. Relacje ze współpracownikami winny być pozytywne, wówczas motywują, dodają energii i sprawiają iż pobyt poza rodzinnym krajem jest łatwiejszy, bardziej znośny. Irlandczycy nie dzielą pracowników na tych z Irlandii i tych spoza, czy też nie wyodrębniają Polaków jak bywa to w innych krajach. Polacy po pracy mogą liczyć na towarzystwo ze strony Irlandczyków co jest dużym plusem wyjazdu właśnie w te strony. Tak bywa nie tylko na prowincji ale także w większych miastach. Ponadto w miastach w Irlandii jest bardzo wielu rodaków którzy wyjechali i zostali w Irlandii na stałe już ładnych kilkanaście lat temu. Wzrasta nowe pokolenie Polonii w Irlandii, co jeszcze bardziej przyciąga do tego kraju. Coraz częściej proponowane Polakom oferty pracy w Irlandii prezentowane na polskich portalach internetowych to oferty pracy w polskich firmach w Irlandii, prowadzonych przez Polaków. To ewenement na skalę Europy jak wielu przedsiębiorców z Polski sięgnęło po samozatrudnienie właśnie w tym miejscu.
Zanim podejmiemy się wyzwania wyjazdu dobrze jest zorientować się jak wygląda w praktyce praca w Irlandii, która nas urzekła lub która mamy zamiar wykonywać. Niestety rzadko wyjeżdżamy do prac takich samych jakie wykonujemy tutaj w Polsce, zgodnych z wykształceniem, pasją i preferencjami. Często są to zupełnie nam nowe i nieznane stanowiska, o których niewiele wiemy nawet jeśli mielibyśmy je zajmować na polskim rynku a co dopiero irlandzkim. Dzień pracy w Irlandii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Wiele też zależy od tego gdzie pracujemy. Pracując w fabryce musimy wstawać wcześnie, a praca w Irlandii czy Polsce wiele się nie różni. Jednak pracując w centrum handlowym już odczujemy różnicę, podobnie jak pracując w biurze. O ile praca w zakładach przemysłowych to podobnie jak wszędzie trzyzmianowy system pracy, czasem dwuzmianowy bez zbędnych przerw, przestojów, to w przypadku prac w usługach, urzędach, biurach bankach pracuje się zdecydowanie mniej. Co ciekawe instytucje te są otwierane znacznie później niż w Polsce, a zamykane podobnie. Jeszcze jedna różnicą są tygodniowe pensje. Dość typowym irlandzkim rozwiązaniem jest wyplata co tydzień zamiast miesięcznego naliczenia wynagrodzenia. Inne są także opłaty i rozliczenia na samozatrudnieniu. Prowadzenie własnej firmy w Irlandii się na prawdę opłaca. To oferta dla osób z doświadczeniem w pracy za granicą,a le też kolejna z opcji.
Gdy doskwierają ci dojazdy do pracy warto pomyśleć o jej zmianie. W grę wchodzi praca bliżej miejsca zamieszkania lub, no właśnie – emigracja z kraju. W tej drugiej opcji do pracy mamy jeszcze dalej ale za to nie dojeżdżamy codziennie a do domu na odmianę zjeżdżamy maksymalnie raz w tygodniu. Gdy wybieramy Irlandię zjazdy do domu są zwykle rzadsze. Dla upartych raz w miesiącu ale najczęściej z okazji świat, dłuższych przerw, weekendów itp. Bardzo rzadko wyjeżdżając za grancie do pracy można liczyć na wsparcie finansowe dojazdu ze strony pracodawcy. Co prawda często są organizowane przejazdy busami firmowymi lub zamawianymi przez pośredników pracy to jednak koszty ponoszą pracownicy. Zdarza się iż agencja pracy chcąc zachęcić do skorzystania z jej oferty pracy w Irlandii zapewnia darmowy dojazd na miejsce. Mimo wszystko trzeba liczyć się z tym iż powrót do kraju to już koszt pracownika, podobnie wszelkie zjazdy miedzykontraktowe. Na szczęście między Polską a Irlandią funkcjonują tanie linie lotnicze, a także organizowane są busy w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu Irlandia nie jest nam już tak odległa. To kwestia przyzwyczajenia, przywyknięcia do takich a nie innych warunków pracy. Nie jest to ławę, niemniej coś za coś. Chcąc zarabiać więcej i lepiej trzeba poświecić się i podołać odległości.